SANAYİCİYE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONUSUNDA KAHVALTILI TOPLANTI

 

IMG_9847.JPGHer geçen gün etkinliğini daha da artıran “KESİAD PERŞEMBE KAHVALTILARI” nda, bu ay SGK Eski Baş Müfettişi, Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Danışmanı Sayın Çetin Güneş, yakın zamanda yürürlüğe giren iş sağlığı ve güvenliği yasasının işveren ve işçiye getirdiği sorumluluklar konusunda IMG_9824.JPGbilgilendirme yaptı.

Sanayicinin ilgisinin yoğun olduğu toplantıya Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Kemalpaşa Sağlık Grup Başkan Vekili Pervin Uslu Tek, Kemalpaşa Devlet Hastanesi Başhekimi Abdullah Öztürk, KOSBİ Başkanı Kamil Porsuk, ve BAYOSB Başkan Vekili Fahrettin Selçik ve KİAD Başkanı Erhan Yazar da katıldı.

Kare Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi sponsorluğunda gerçekleştirilen toplantıda Bekteş Sezer’in IMG_9828.JPGaçılış konuşmasının ardından Mustafa Yücesoy, verdikleri hizmetler hakkında kısaca bilgilendirme yaptı.

İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarındaki amaç iş kazaları ve IMG_9851.JPGmeslek hastalıklarından çalışanları korumak ve çalışanların daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamak olduğunu söyleyen Baş Müfettiş Çetin Güneş: “Sosyal Güvenlik Kurumunun istatistiklerine göre ülkemizde iş yerlerinin %98’i KOBİ’lerdir ve toplam çalışan sayısının %56’sını istihdam etmektedirler.” dedi

En yüksek iş kazası oranı ise; iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturma yükümlülüğü bulunmayan ve elli kişinin altında iş gücüne sahip KOBİ’lerde görülmekte olduğunu ifade eden Güneş, toplantıya katılan sanayicilerin sorularını da yanıtlayarak konunun aydınlatılmasını sağladı.

IMG_9841.JPGToplantıya katılan KOSBİ Başkanı Kamil Porsuk da OSB’nin şu an içinde bulunduğu süreçle ilgili kısaca bilgi vererek imar planlarının IMG_9866.JPGaskıda olduğunu söyledi.

Yasanın işverenlerin sorumluluğunu arttırdığını belirten KESİAD Başkanı Cengiz Beşok, konuyla ilgili sanayicimizi bir nebze de olsa bilgilendirmekten mutlu olduklarını ifade etti. Kare OSGB ile birlikte KESİAD üyeleri için iş sağlığı ve güvenliği konusunda hazırlatılan kitabın oldukça yararlı olacağını vurgulayan Beşok, Kasım ayı toplantısının Dönmez Varil sponsorluğunda olacağını da sözlerine ekledi.

 

IMG_9864.JPG  IMG_9834.JPG  IMG_9848.JPG

IMG_9844.JPG   IMG_9849.JPG   IMG_9855.JPG

IMG_9850.JPG   IMG_9854.JPG   IMG_9858.JPG

IMG_9859.JPG   IMG_9845.JPG   IMG_9852.JPG

IMG_9856.JPG   IMG_9865.JPG   IMG_9846.JPG